AnasayfaHaberlerDerme- Devşirme geleneği Narlıdere’de yaşıyor!

HABERLER Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Derme- Devşirme geleneği Narlıdere’de yaşıyor!

Derme- Devşirme geleneği Narlıdere’de yaşıyor!

 

Derme- Devşirme geleneği Narlıdere’de yaşıyor!

 

Narlıdere’deki Tahtacı Türkmen Alevileri’nin 200 yıllık ritüeli olan Derme- Devşirme şenliği bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Komşuluk, dayanışma ve paylaşma duygularını geliştirmeyi amaçlayan şenlikte evlerden toplanan kuru gıda malzemelerden çorba yapıldı, vatandaşlara ikram edildi.

 

ÇORBA KARILDI, VATANDAŞLARA DAĞITILDI

 

Tarihi Cemevi Müzesi önünde gerçekleştirilen şenlik öncesi, civardaki evlerin kapısı çalınarak bakliyat ürünleri toplandı. Vatandaşlar, evlerindeki fasulye, mercimek, un, yağ gibi ürünleri vererek şenliğe katkıda bulundu. Çorbanın yapım aşamasına, Narlıdere Kaymakamı Süleyman Hurrem Aksoy, Belediye Başkanı Ali Engin, meclis üyeleri, muhtarlar ve Narlıdereliler de katıldı. Birlik ve beraberliğe katkı sağladığına ve şifa dağıttığına inanılan çorba, vatandaşlara ikram edildi. Çorba ile birlikte, katmer de dağıtıldı.

 

“AMAÇ BİRLİK VE BERABERLİK”

 

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “Tahtacı Türkmen Alevilerinin yüz yıllardır devam ettirdiği bu geleneği Narlıderemizde de yaşatıyoruz. Bu ritüel ile birlik ve beraberliğimiz perçinlenmiş oluyor. Halk olarak zaten yardımseveriz ama böyle geleneklerle, bu duyguları daha çok hissetme fırsatı yakalıyoruz. Katılanlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Narlıdere Belediyesi Sosyal Medya Hesapları

  • Narlıdere Facebook
  • Narlıdere Instagram
  • Narlıdere Twitter
  • Narlıdere Youtube
  • Narlıdere Whatsapp